top of page

Masz dość picia wody? Dowiedz się jak zadbać o nawodnienie w inny sposób 💦

Upały nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, a są one podstępne i szybko doprowadzają nasz organizm do odwodnienia. Musimy więc szczególnie dbać o siebie w tym trudnym czasie. Na pewno każdy z nas słyszał, że gdy temperatura wzrasta musimy wypijać więcej wody, by nasz organizm się nie odwodnił. To prawda, ale czy tylko woda może nas skutecznie ustrzec przed odwodnieniem? W tym artykule dowiesz się jakie jeszcze produkty poza wodą wpływają na poziom nawodnienia organizmu.


Na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci, problem ten jednak nie omija osób dorosłych. Odwodnienie jest stanem podstępnym, ponieważ początkowo nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego powinniśmy pić zanim wystąpi u nas uczucie pragnienia.

Pierwsze objawy lekkiego stanu odwodnienia, czyli momentu który można stosunkowo szybko i bez konsekwencji odwrócić to:

 • wzmożone pragnienie

 • ból i zawroty głowy

 • osłabienie, senność

 • rzadkie oddawanie moczu

 • suchość śluzówek jamy ustnej

 • brak apetytu

 • wzdęty brzuch

Nie tylko woda nawadnia, spróbuj innych sposobów na nawodnienie.

Nie ignoruj tych objawów! Są to sygnały niespecyficzne i czasami trudno jest je połączyć z odwodnieniem. Szczególnie ignorowany jest brak apetytu, który do pewnego stopnia jest naturalny w upalne dni, jednak może to świadczyć o odwodnieniu organizmu. Wiele osób uważa, że gdy nie mają apetytu latem to "problem z głowy"... No nie do końca. Zmniejszenie ochoty na jedzenie, szczególnie w okolicach południa czyli wtedy, gdy temperatury osiągają najwyższy poziom jest normalny, ale jeść mimo wszystko powinniśmy. Wybierajmy wówczas posiłki lekkie, w temperaturze pokojowej i zawierające dużą ilośc wody. O tym jakie posiłki najlepsze są w upalne dni mówiłam w jednym z wpisów na moim Instagramie - kliknij ten LINK, aby przejść do wpisu.

Dobrym wyznacznikiem nawodnienia naszego organizmu jest kolor moczu. Jest to jeden z najprostszych testów samokontroli.

Źródło: https://www.convatec.com/pl-pl/stomia/%C5%BCycie-ze-stomi%C4%85/odwodnienie-organizmu/

Mocz powinien mieć kolor słomkowy i praktycznie przeźroczysty. Zaobserwuj jak poziom nawodnienia zmienia się w ciągu dnia. Rano zaraz po wstaniu będzie on miał kolor intensywnie żółty, w ciagu dnia kolor ten będzie tym jaśniejszy i bardziej przeźroczysty im więcej wypijesz. Nie bez powodu więc mówi się, aby zacząć dzień od szklanki wody. Nie jest to magiczny sposób na odchudzanie czy detoks, ma to odwrócić skutki lekkiego odwodnienia po nocy. Z tego też powodu po zaczęciu dnia od napicia się wody czujemy więcej energii i czujemy się lepiej :)

Nie ma jednak potrzeby, aby zapobiegać w szczególny sposób odwodnieniu przed położeniem się do łóżka. Wypicie dużej ilości wody przed zaśnięciem będzie powodowało częste wybudzanie się w nocy i zagoni Cię do toalety. Wypijaj równomiernie w ciagu dnia małe ilości wody zaspokajając swoje zapotrzebowanie na bieżąco, a będzie to w zupełności wystarczające.


No właśnie, ale ... ile pić?

Złotym standardem stała się zasada wypijania 2l płynów dziennie, jednak nie dla każdego będzie to optymalna ilość. Istnieje na to prosty przelicznik:

Zapotrzebowania na wodę wynosi:

 • 30ml/kg masy ciała lub

 • 1 ml na 1 kcal przyjmowanej z diety

Należałoby wyciągnąć pewną średnią z obu tych wzorów, ponieważ np. w przypadku redukcji masy ciała wynik może być przekłamany.


Pamiętać należy o tym, że wzrost zapotrzebowania na wodę wzrasta:

 • podczas wzmożonej aktywności fizycznej

 • w czasie upałów

 • wraz z przyjmowaniem niektórych leków

 • w czasie choroby z gorączką w przebiegu

 • i innych okolicznościach...


Czy tylko woda może nas odpowiednio nawodnić?

Nie, tak naprawdę nawadnia nas praktycznie każdy napój oraz jedzenie np. głównie zupy czy owoce i warzywa bogate w wodę.

W pierwszej kolejności zajmiemy się płynami.


Jakie płyny najlepiej wpływają na nasze nawodnienie

W kolejności od najlepiej do najgorzej nawadniających płynów możemy stworzyć całą listę:

 1. Odtłuszczone mleko

 2. Doustne preparaty nawadniające (stosowane przy biegunkach)

 3. Mleko pełnotłuste

 4. Sok pomarańczowy

 5. Coca-cola

 6. Coca-cola dietetyczna

 7. Zimna herbata

 8. Herbata gorąca

 9. Napoje izotoniczne

 10. Woda niegazowana

 11. Woda gazowana

 12. Piwo jasne

 13. Kawa

Jak widać lista ta jest długa i wcale na szczycie nie znajduje się woda, ani napoje izotoniczne tylko mleko! Wydaje się dziwne, ale na tej liście znajdziemy również kawę czy herbatę. Nie wszystkie te napoje jednak powinniśmy wybierać podpierając się nawodnieniem. Lista ta jednak ma na celu ukazanie, że składniki napojów mają ogromne znaczenie.

Mleko odtłuszczone nawadnia najlepiej!

Wykazano, że najlepiej nawadnia mleko, ponieważ zawiera laktozę, białko oraz tłuszcz, które wpływają na opóźnienie opróżniania żołądka i utrzymanie nawodnienia przez dłuższy czas. Na poziom nawodnienia wpływa również dodatek sodu, potasu oraz cukru. Napoje gazowane zadziałają z kolei o wiele gorzej.


Pamietać należy jednak o innych aspektach takich jak zdrowie, wartości odżywcze, dlatego z pewnością wybór coca coli nie będzie lepszy niż wody mineralnej ze względu na zdrowie.


Coś innego niż płyny...?

Jak mówiliśmy wcześniej nawodnienie to nie tylko napoje. Na jej poziom ma również wpływ to co jemy. Jakie owoce i warzywa mają największą zawartość wody:

 • ogórek - 96%

 • cukinia - 95%

 • rzodkiewka - 95%

 • arbuz - 93%

 • truskawki - 92%

 • grejfrut - 91%

 • melon - 90%

 • brzoskwinie - 89%

 • maliny - 87%

 • ananas - 87%


Warto sięgać również po wodę w formie posiłków. Z owoców i warzyw warto wykonać sałatkę lub koktajl, które świetnie wpłyną na nawodnienie organizmu, nie obciążą układu trawiennego i przyniosą ochłodę w gorące dni.


Pamiętaj o nawodnieniu w te gorące dni! Ustaw przypomnienie w komórce, miej butelkę zawsze przy sobie i dbaj o siebie! :)25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page