top of page

Cała prawda o spalaczach tłuszczu - Suplementy wspomagające odchudzanie. Co warto przyjmować?

Zaczynamy przygodę z odchudzaniem, nowa dieta, zmiana nawyków, to takie ekscytujące! Aż do pierwszego zakrętu, na którym czujemy się już trochę mniej zmotywowani, a może zależy nam na lepszych efektach, może uda się osiągnąć cel szybciej i lepiej? Szukamy pomocy i niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie sięgnął po chociaż jeden suplement, który miał ułatwić drogę do szczupłej sylwetki. A może nawet sięgaliśmy po specyfik, który miał całą robotę odwalić za nas? Zostawmy przeszłość i skupmy się na faktach, czyli tych suplementach, które naprawdę mogą nam pomóc i które warto stosować.


Pierwsza na warsztat idzie kofeina:


 • Gdzie ją znajdziemy i w jakich ilościach:

W 200ml kawy znajdziemy od 70-140mg kofeiny, espresso to około 30-65mg, w 200ml kawy rozpuszczalnej znajdziemy 60-135mg. Kubek zielonej herbaty to około 35mg, a Yerba mate 72mg. Napój typu 'cola' dostarczy nam od 35 do 60mg kofeiny, a napój energetyczny 80-120mg.


 • Działanie:

200mg kofeiny zwiększa tempo podstawowej przemiany materii o około 7% przez 3h po jej spożyciu.

300mg zwiększa ciepłotę ciała co wpływa na dodatkowe wydatkowanie energii przez organizm.

Dodatkowo kofeina pobudza uwalnianie tłuszczów z adipocytów (komórek tłuszczowych) i wspomaga proces utleniania tłuszczu.

Najlepszy efekt odczują osoby młodsze, które regularnie podejmują się aktywności fizycznej.

Prawdopodobnie lepszy efekt osiągniemy stosując suplementy zawierające kofeinę niż czerpiąc ją z kawy, ponieważ jest ona lepiej wchłaniana. Należy pamiętać, że podczas stosowania suplementacji powinno się ograniczyć ilość spożywanych napojów zawierających kofeinę.Z powodu działania pobudzającego najlepiej stosować kofeinę w pierwszej części dnia i nie przekraczać 300mg/doba.Uwaga:

U niektórych, szczególnie wrażliwych osób, kofeina może powodować problemy ze snem, uczucie niepokoju, drżenie kończyn.

Działanie kofeiny utrzymuje się długo i może negatywnie wpływać na jakość snu. Nawet myślisz, że ona na Ciebie nie działa i bez problemu zasypiasz - nic bardziej mylnego, będzie ona spłycać sen i pogarszać jego jakość, a tym samym pogorszy się Twoja regeneracja.Zielona herbata


Pochodzi z tego samego krzewu co czarna herbata, nie jest ona poddawana fermentacji, stąd jej jaśniejszy kolor. Zawiera ona mniej kofeiny w porównaniu

z czarną.


 • Działanie:


Prawdopodobnie za jej działanie przy odchudzaniu odpowiadają katechiny. Są to substancje, które wykazują właściwości termogeniczne.

Zachodzi zjawisko synergii pomiędzy katechinami a kofeiną w zielonej herbacie, stąd ich częste połączenie w różnego typu suplementach.

Specjalną odmianą zielonej herbaty jest matcha, która jest uprawiana w taki sposób aby w liściach znalazło się jak najwięcej składników aktywnych, po czym są one mielone na proszekUwaga:

Zieloną herbatę najlepiej pić pomiędzy posiłkami a nie razem z nimi, ponieważ jej składniki mogą utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych.


Kapsaicyna


Jest substancją pozyskiwaną z papryczek chilli. Odpowiada ona za ostry smak.


 • Działanie:

Wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym ma swój udział w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Działa również termogenicznie, zwiększając temperaturę ciała, co w naturalny sposób przekłada się na ilość wydatkowanej przez organizm energii.

Kapsaicyna przyspiesza metabolizm oraz pobudza układ pokarmowy oraz trawienie, daje uczucie sytości a także hamuje apetyt.

Znajdziemy ją w wielu produktach dedykowanych dla osób odchudzających się


Garcinia Cambogia


Jest to z wyglądu przypominający małą zieloną dynię owoc pochodzący z Azji.


 • Działanie:


Wykazuje ona właściwości hamujące łaknienie. Może się to przełożyć na szybszą utratę kilogramów przez zmniejszenie podaży kalorii.

W badaniach wykazano również, że u osób stosujących suplementację szybciej dochodziło do redukcji masy ciała niż u osób nie stosujących jej.

Wykazano, że najlepiej działają wysokie dawki.


Uwaga:

Stosując wysokie dawki suplementu narażamy się na biegunki i nudności, gdy wsytąpią należy od razu odstawić preparat.


L-karnityna


Pozwala ona na uwalnianie tłuszczów z komórek tłuszczowych i jego utlenianie. Jednak wyniki badań pozytywnego działania na odchudzanie są dość sprzeczne. W niektórych badaniach wykazano, że wpływa ona na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, w niektórych natomiast tego nie potwierdzono. W dodatku może negatywnie wpływać na pracę tarczycy.

Suplement ten moim zdaniem potrzebuje jeszcze więcej badań abyśmy mogli więcej dowiedzieć się o jego działaniu.


Chrom


Jest to substancja, o której słyszy się już od wielu, wielu lat. Chrom ma za zadanie obniżyć nasz apetyt.


 • Działanie:


Chrom bierze udział w procesach metabolicznych węglowodanów, tłuszczy i białek i jego niedobór może powodować szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Suplementacja chromem wpływa na regulację stężenia cukru we krwi, a tym samym hamowanie nadmiernego łaknienia, ale tylko wtedy gdy występuje jego niedobór.

Najlepsze działanie wykazuje tylko wówczas, gdy w organizmie występuje jego niedobór.Ostatnią omawianą dziś substancją będzie kontrowersyjna ...

Johimbina


Czyli wyciąg z kosy afrykańskiego drzewa yohimbe. Znany jest jako suplement na "miejsca oporne".


 • Działanie:

Jej działanie wynika z bycia antagonistą receptorów


alfa-2. Receptory te znajdują się w przeważającej ilości w tkance tłuszczowej, z którą "najtrudniej sobie poradzić" tzn. górne partie ud, pośladki... Nie wchodząc w szczegóły: johimbina jest suplementem, która receptory te zablokuje i w ten sposób przy odpowiedniej aktywności fizycznej i diecie pomoże wymodelować oporne miejsca.

Ważne jest aby johimbinę stosować w odpowiednich odstępach od posiłków.

Zaleca się stosowanie jej na czczo przed wysiłkiem. Wówczas będzie ona zwiększać wydatki energetyczne podczas treningu (działanie termogeniczne).


Uwaga:

Należy zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie suplementu.

Stosowanie johimbiny nie jest dla każdego i powinno


być to konsultowane ze specjalistą, branie na własną rękę może przysporzyć więcej problemów niż korzyści.

Niepożądane efekt uboczne: podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie pracy serca, niepokój, rozdrażnienie. Nie należy jej również przyjmować przed snem.

Może wchodzić w szkodliwe interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi i obniżającymi ciśnienie.


Powyższe substancje to te, najczęściej pojawiające się w suplementach mających wspierać odchudzanie. Przedstawiłam jedynie te, które nie okażą się zupełną stratą pieniędzy.

Najbardziej skuteczną formą odchudzania będzie utrzymanie deficytu kalorycznego przy wysokiej jakości diecie oraz aktywności fizycznej. Wtedy włączenie suplementu może okazać się rzeczywiście przydatne i pomocne.
W poście zostały uwzględnione jedyne te substancje, które działają poprzez efekt termogeniczny lub obniżający apetyt. Pamiętajmy jednak, że w diecie redukcyjnej bardzo ważna jest odpowiednia podaż pełnowartościowego białka, kwasy wielonienasycone, warzywa i owoce, a także suplementy takie jak chociażby kreatyna, które będą miały bezpośrednie przełożenie na treningach.
Pamiętaj!

 • Żadne "spalacze tłuszczu" dostępne legalnie na rynku, nie działają bezpośrednio na spalanie tkanki tłuszczowej. Do tego suplementy o "mocnym" składzie mogą wyrządzić wiele szkód w organizmie.

 • Aby jakikolwiek suplement (a najlepiej stosować te dobrze przebadane!) zadziałał należy zadbać o odżywianie oraz aktywność.

 • Siedzenie na kanapie i łykanie tabletek nie pomoże :)

 • Dzięki takim substancjom możesz odczuwać mniejsze zmęczenie, wyższy poziom energii i o to właśnie w nich chodzi! Wykorzystaj to - spalając dodatkowe kalorie wytwarzasz deficyt a tym samym robisz krok w stronę redukcji masy ciała.

 • Legalne substancje nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia, jednak niosą za sobą skutki uboczne dla osób szczególnie wrażliwych. Musimy się liczyć również z tym, że nie każdy suplement zadziała na każdego.

A Ty, stosujesz suplementy na odchudzanie? :)


Trzymaj się zdrowo!

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page