top of page

Cała prawda o spalaczach tłuszczu - Suplementy wspomagające odchudzanie. Co warto przyjmować?

Zaczynamy przygodę z odchudzaniem, nowa dieta, zmiana nawyków, to takie ekscytujące! Aż do pierwszego zakrętu, na którym czujemy się już trochę mniej zmotywowani, a może zależy nam na lepszych efektach, może uda się osiągnąć cel szybciej i lepiej? Szukamy pomocy i niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie sięgnął po chociaż jeden suplement, który miał ułatwić drogę do szczupłej sylwetki. A może nawet sięgaliśmy po specyfik, który miał całą robotę odwalić za nas? Zostawmy przeszłość i skupmy się na faktach, czyli tych suplementach, które naprawdę mogą nam pomóc i które warto stosować.


Pierwsza na warsztat idzie kofeina:


  • Gdzie ją znajdziemy i w jakich ilościach:

W 200ml kawy znajdziemy od 70-140mg kofeiny, espresso to około 30-65mg, w 200ml kawy rozpuszczalnej znajdziemy 60-135mg. Kubek zielonej herbaty to około 35mg, a Yerba mate 72mg. Napój typu 'cola' dostarczy nam od 35 do 60mg kofeiny, a napój energetyczny 80-120mg.


  • Działanie:

200mg kofeiny zwiększa tempo podstawowej przemiany materii o około 7% przez 3h po jej spożyciu.

300mg zwiększa ciepłotę ciała co wpływa na dodatkowe wydatkowanie energii przez organizm.

Dodatkowo kofeina pobudza uwalnianie tłuszczów z adipocytów (komórek tłuszczowych) i wspomaga proces utleniania tłuszczu.

Najlepszy efekt odczują osoby młodsze, które regularnie podejmują się aktywności fizycznej.

Prawdopodobnie lepszy efekt osiągniemy stosując suplementy zawierające kofeinę niż czerpiąc ją z kawy, ponieważ jest ona lepiej wchłaniana. Należy pamiętać, że podczas stosowania suplementacji powinno się ograniczyć ilość spożywanych napojów zawierających kofeinę.Z powodu działania pobudzającego najlepiej stosować kofeinę w pierwszej części dnia i nie przekraczać 300mg/doba.Uwaga:

U niektórych, szczególnie wrażliwych osób, kofeina może powodować problemy ze snem, uczucie niepokoju, drżenie kończyn.

Działanie kofeiny utrzymuje się długo i może negatywnie wpływać na jakość snu. Nawet myślisz, że ona na Ciebie nie działa i bez problemu zasypiasz - nic bardziej mylnego, będzie ona spłycać sen i pogarszać jego jakość, a tym samym pogorszy się Twoja regeneracja.Zielona herbata


Pochodzi z tego samego krzewu co czarna herbata, nie jest ona poddawana fermentacji, stąd jej jaśniejszy kolor. Zawiera ona mniej kofeiny w porównaniu

z czarną.


  • Działanie:


Prawdopodobnie za jej działanie przy odchudzaniu odpowiadają katechiny. Są to substancje, które wykazują właściwości termogeniczne.

Zachodzi zjawisko synergii pomiędzy katechinami a kofeiną w zielonej herbacie, stąd ich częste połączenie w różnego typu suplementach.

Specjalną odmianą zielonej herbaty jest matcha, która jest uprawiana w taki sposób aby w liściach znalazło się jak najwięcej składników aktywnych, po czym są one mielone na proszekUwaga:

Zieloną herbatę najlepiej pić pomiędzy posiłkami a nie razem z nimi, ponieważ jej składniki mogą utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych.


Kapsaicyna


Jest substancją pozyskiwaną z papryczek chilli. Odpowiada ona za ostry smak.


  • Działanie:

Wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym ma swój udział w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Działa również termogenicznie, zwiększając temperaturę ciała, co w naturalny sposób przekłada się na ilość wydatkowanej przez organizm energii.

Kapsaicyna przyspiesza metabolizm oraz pobudza układ pokarmowy oraz trawienie, daje uczucie sytości a także hamuje apetyt.

Znajdziemy ją w wielu produktach dedykowanych dla osób odchudzających się


Garcinia Cambogia


Jest to z wyglądu przypominający małą zieloną dynię owoc pochodzący z Azji.


  • Działanie:


Wykazuje ona właściwości hamujące łaknienie. Może się to przełożyć na szybszą utratę kilogramów przez zmniejszenie podaży kalorii.

W badaniach wykazano również, że u osób stosujących suplementację szybciej dochodziło do redukcji masy ciała niż u osób nie stosujących jej.

Wykazano, że najlepiej działają wysokie dawki.


Uwaga:

Stosując wysokie dawki suplementu narażamy się na biegunki i nudności, gdy wsytąpią należy od razu odstawić preparat.


L-karnityna


Pozwala ona na uwalnianie tłuszczów z komórek tłuszczowych i jego utlenianie. Jednak wyniki badań pozytywnego działania na odchudzanie są dość sprzeczne. W niektórych badaniach wykazano, że wpływa ona na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, w niektórych natomiast tego nie potwierdzono. W dodatku może negatywnie wpływać na pracę tarczycy.

Suplement ten moim zdaniem potrzebuje jeszcze więcej badań abyśmy mogli więcej dowiedzieć się o jego działaniu.


Chrom


Jest to substancja, o której słyszy się już od wielu, wielu lat. Chrom ma za zadanie obniżyć nasz apetyt.


  • Działanie:


Chrom bierze udział w procesach metabolicznych węglowodanów, tłuszczy i białek i jego niedobór może powodować szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Suplementacja chromem wpływa na regulację stężenia cukru we krwi, a tym samym hamowanie nadmiernego łaknienia, ale tylko wtedy gdy występuje jego niedobór.

Najlepsze działanie wykazuje tylko wówczas, gdy w organizmie występuje jego niedobór.Ostatnią omawianą dziś substancją będzie kontrowersyjna ...

Johimbina


Czyli wyciąg z kosy afrykańskiego drzewa yohimbe. Znany jest jako suplement na "miejsca oporne".